Sférické fotky

Panoramatický snímek vám dnes dokáže slepit kdejaký mobil na jedno stisknutí spouště. Stačí si stoupnout na místo, spustit tento režim přímo z appky fotoaparátu a otáčet se kolem sebe. Výsledkem je širokoúhlý obrázek zachycující scénu kolem dokola, nebo alespoň její část.

Pro někoho možná novinka, ale panoramatický snímek lze udělat i svisle, kdy fotograf stojí na místě, ale svůj snímek začíná u nohou a pokračuje nad hlavu. V hantýrce se tomu často přezdívá „vertorama“ (od slova vertikální), správně by však mělo jít o „tiltorama“, pokud se budeme držet technických pojmů z angličtiny, kde panning je otáčení kolem svislé osy (zleva doprava nebo opačně) a tilting je otáčení kolem vodorovné osy (od nohou nad hlavu nebo opačně).

Sférická fotka kombinuje všechny tyto směry a lze ji pořídit několika způsoby:

  • Mobilem
  • Fotoaparátem
  • 360° kamerou
  • Dronem

Fotoaparát

Nejobtížnější způsob, ale nabízí nejvíc volnosti, co se týče zachycení scény (i když z velké míry samozřejmě záleží na možnostech foťáku).

Abych neopakoval, co už bylo jednou napsané, tak bych vás rád odkázal na můj oblíbený fotomagazín MilujemeFotografii.cz, kde se Josef Gabrhel detailně rozepsal o focení panoramat pomocí foťáku.

Co už v článku chybí je skládání sférické fotky.

Po dlouhém hledání a zkoušení jsem zakotvil u programu Microsoft Image Composite Editor. Původně vytvořený pro službu Photosynth, ale tu MS už dávno pohřbil. Software však funguje dál a lze z něj exportovat panoramata přímo na váš disk. Jak s ním zacházet se můžete dočíst na webu PCworld.cz.

A pokud chcete z fotky vytvořit little planet nebo rabbit hole, lze to přímo v něm.

Mobil

NA POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SE PRACUJE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..