Zeměkoule vs. králičí nora

Na různých fórech se často opakuje stejný dotaz, a protože nejsem večerníček, abych se opakoval, sepsal jsem postup a svoje zkušenosti do tohoto článku.

Efekt zeměkoule, ve světě zvaný „little planet“ vznikne tak, že sférické panorama stočíte kolem středu, který je pod kamerou. Opakem je mu efekt králičí nora, zvaný „rabbit hole“, který je mu přesným opakem, tedy že sférické panorama obtočíte kolem středu nad kamerou.

Pokud netušíte, jak vytvořit sférické panorama, mrkněte na můj článek věnovaný sférickým fotkám.

Pořídit fotku

Základem pro tento příklad nám budiž ekvirektangulární fotka Černého jezera na Šumavě. Je to vlastně rozvinutý obraz toho, co jsem nasnímal, v tomto případě dronem.
Lze to poznat taky podle toho, že fotce chybí kus oblohy, protože většina dronů nedokáže natočit kameru zcela nad sebe, kde jí zavazí tělo přístroje a vrtule.

Potíž můžou mít ti, co pořizují fotky z 360° kamer a jejichž technika ukládá fotky složené. Ty z vás bych opět odkázal na můj článek o sférických panoramatech.

Zeměkoule snadno a rychle

Můj postup je věnovaný těm, kdo neumí s Photoshopem či podobnými a nechce se jim utrácet za placená řešení.

Hlavní podmínkou je pořízení prohlížeče obrázků Irfanview (anglicky). Je to freeware a navíc velice velice šikovný softík. Neexistuje formát obrázku, který by neuměl otevřít (krom RAW formátů z různých foťáků). Pokud nevládnete angličtinou (ostudy), stáhněte si do něj oficiální češtinu.

Nyní vás čeká pár jednoduchých kroků:

  1. Otevřete si fotku v programu Irfanview.
  2. V hlavní nabídce vyberte Image > Resize/Resample… / Změnit velikost/Převzorkovat… (CTRL+R)
  3. Odškrtněte volbu Preserve aspect ratio (proportional) / Zachovat poměr (ALT+A)
  4. Změňte rozměry obrázku tak, aby vznikl čtverec (do políčka height/výška nebo width/šířka vyplňte větší hodnotu z těchto dvou).
    V tomhle případě bych do políčka Height/Výška vyplnil číslo 8192). Potvrďte OK.
  5. Roztažený obrázek převraťte tak, že v hlavní nabídce vyberete Image > Vertical flip / Obrázek > Vertikálně převrátit (V).
  6. Posledním povinným krokem je samotný efekt, který v Irfanu vyvoláte kliknutím na nabídku Image > Effects > Effects browser… / Obrázek > Efekty > Prohlížeč efektů (CTRL+E).
  7. V tomto okně vyberte efekt Polar coordinates a potvrďte OK.
  8. Hotovo.

Pokud chcete vytvořit efekt králičí nory, tedy opak, stačí fotku nepřevracet vzhůru nohama.
Toho jsem využil na jedné svatbě, kde nám tím vznikl snímek novomanželů, jak si hází „míčem“.

Postproces

Pokročilejší hráče bych odkázal na Photoshop nebo Zoner Photo Studio, kde se dá pěkně dokreslit (retušovat) chybějící nebe a tím zdokonalit snímek.

V opačném případě se budete muset smířit s tím, že vám Irfan dokreslil zbytek fotky modrou, viz příklad, nebo snímek oříznout.

Nespornou výhodu v tomhle mají 360° kamery, které hluchá místa nemají, viz poslední snímek s nevěstou, ženichem a jejich „míčem“.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..